Beverly Hills 902 10 a rakovina

Autor: Alena Pallová | 2.12.2013 o 12:00 | (upravené 2.12.2013 o 12:06) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  4942x

Ako zrejme väčšina teenagerov, i ja som milovala seriál Beverly Hills 902 10. Pre niekoho možno plytká americká hlúposť bez hlbšieho kontextu, no pre mňa skvelý relax, nahliadnutie do „pikantnejšieho“ sveta dospievajúcej mládeže za Veľkou mlákou, no i prvé zoznámenie sa s rakovinou.

 

Pamätám si, ako veľmi mi imponovala práve postava Brendy Walshovej. Páčilo sa mi na nej všetko vrátane tej zdanlivej rebélie, ktorou však maskovala hlboké a citlivé vnútro. Možno som sa v nej videla, naozaj netuším. Čo ale opisom jej hereckej úlohy sledujem? Ak ste seriál sledovali i vy, určite si spomínate na niekoľko epizód venovaných Brende a jej úskaliam spojených s rakovinou. Vtedy som sa mojej mamy opýtala: „A rakovina bolí?“Odpovedala: Keď bolí, už býva spravidla príliš neskoro.“

Ako teenagerka som si myslela, že s rakovinou je to ako s chrípkou. Jednoducho cítite, že na vás niečo lezie, ste bez energie, bolesť je čoraz intenzívnejšia. No vy viete, že ak si doma v kľude poležíte a pomôžete tými správnymi medikamentmi, o pár dní bude opäť všetko v poriadku. Až neskôr som pochopila, že pri rakovine je to o čosi zložitejšie.

K tomuto poznaniu mi žiaľ „dopomohla“ jedna osobná skúsenosť. Počas štúdia medicíny som sa zoznámila s Radkou. Boli sme si blízke napriek tomu, že naše povahy sa vzájomne bili ako dva protipóly. Radka bola väčšinu času zarmútená, mala zvláštne zastretý pohľad a v očiach viditeľné stopy žiaľu. O jej súkromí vedelo len zopár študentiek, vrátane mňa. Radku vychovávala teta, no o konkrétnych dôvodoch nikdy nerozprávala a ja som jej súkromie plne rešpektovala. Čo som sa ale dozvedela ako prvá bola zlá správa, že Radkina teta má pokročilé štádium rakoviny prsníka. V to popoludnie sme spolu sedeli v kaviarni a Radka plakala tak veľmi, až som mala miestami pocit, že sa zadusí. Viem, poviete si, že takýchto prípadov sa vo svete dejú každú chvíľu tisícky a máte pravdu. No mne v hlave zarezonovala najmä jedna vyslovená veta: „Keby teta poctivo absolvovala všetky zdravotné prehliadky a nepodceňovala samovyšetrenie prsníkov, mohlo byť dnes azda všetko inak.“ Ten, kto povedal, že najlepšou liečbou je prevencia, bol naozaj múdry človek.

V súčasnosti počúvam každý deň nové a nové onkologické príbehy. Bolia ma o to viac, ak sa týkajú mojich blízkych a ešte väčšmi, ak sa im dalo predísť nezanedbávaním starostlivosti o seba. Myslím si, že v dnešnej dobe je osveta na túto tému postačujúca a všetky prípadné otázky verejnosti vedia byť starostlivo zodpovedané kvalifikovanými odborníkmi. K tomu si pridajte televízne diskusie, internetové fóra, dobročinné akcie v réžii prosperujúcich spoločností. Dokonca i bohatí ľudia neraz ukážu svoju ľudskú stránku a nemalými sumami prispievajú na výskum onkologických ochorení. Veď napríklad na jednom z nedávnych podujatí bolo na tento účel vyzbieraných takmer 35 000 Eur. A to už je suma, ktorá dokáže pomôcť.

Radka štúdium nedokončila a dnes o nej viem len toľko, že sama vychováva malého syna Janka a po tetinej smrti sa stará aj o menší obchodík v ich rodnom meste. Napriek tomu, že je náš kontakt sporadický, na Radku a jej osud myslím pomerne často. Vďaka nej som si totiž uvedomila, že rakovina môže prísť nečakane a na človeka zaútočiť tým najzákernejším spôsobom. V tomto prípade totiž neberie ohľad na spravodlivosť či príliš smutné životné osudy. Ukryť sa pred ňou nedokáže žiadna z nás. No pokúsiť sa o to môžeme všetky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?